Tüm Makaleler

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Erkekler her daim cinsel ilişkide bulunmak isterler mi? Bu bir şehir efsanesidir ve erkekler bu efsaneyi haklı çıkarmak için elinden geleni yaparlar. Ancak “istemek” her zaman yeterli değildir ve hayal kırıklıklarına neden olabilir.

Cinsel Terapi: Pedofili (Terapi ve Tedavi)

Pedofili terimi (eski Yunanca’da: pais "Oğlan, Çocuk" ve philia "Arkadaşlık" kelimelerinden türetilmiştir), gerçek ve temel cinsel ilginin henüz daha ergenlik çağına erişmemiş kişilere karşı hissedilmesi durumunu tanımlar. Eğer bir kişi çocuklarla cinsel ilişki yaşıyorsa o takdirde pedofili bir ruhsal bozukluk ve ayrıca cinsel tercih bozukluğu (Parafili) olarak dikkate alınır.

Cinsel Terapi: Korkulu Rüya - Vajinismus

Vajinismus (vaginismus), bilimsel literatürde ilk olarak 1909 yılında tanımlanmıştır. O zamanlar vajinismus, kadınların bir cinsel fonksiyon bozukluğu ve refleks türü bir savuma hareketi olarak yorumlanmıştır. Ne gibi özellikleri vardır? Nedenleri nelerdir? Vajinismus nasil Terapi edilir?

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir?

En farklı cinsel bozukluklar dahi, bir çiftin cinsel terapi veya cinsel danışmanlık hizmeti almasını gerektirebilir. Bu noktada terapi uzmanı seçme konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir? Seanslarda neler yapılıyor? Aşağıda cinsel danışmanlık ve cinsel terapi konusunda gereken bilgileri bulabilirsiniz!

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellik ile İlgili Tanımlar

Eşcinsellik, aşk, romantizm ve cinsel arzular kapsamında, sadece kendi cinsiyetinden kişilere karşı hissedilen cinsel yönelimdir (kimliktir). Eşcinsellik (Homoseksüellik) nedir? Heteroseksüellik nedir? Biseksüellik nedir? Transseksüellik nedir? Transvestizm nedir? Travesti nedir?

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hergün eşcinsellik hakkında onlarca mail alıyorum. Sık sorulan soruları burada toplayıp cevaplandırmayı uygun buldum.

Cinsel Terapi: G-Noktası ve Kadında Boşalma

Kadının vajinasında bir haz merkezi ararken Alman Jinekolog Ernst Gräfenberg 1950 yılında vajinanın ön iç duvarında oldukça yoğun orgazmlardan sorumlu olan bir bölgeden bahsetmiştir. Gräfenberg  vajinal cinsel ilişkide doruğa ulaşmada sadece klitorisi uyarmanın yeterli olmadığını düşünüyordu. Başka bilim adamları da aynı Gräfenberg gibi oldukça hassas olarak değerlendirilen bu "cinsel haz" bölgesinden bahsetmişlerdir.

Cinsel Terapi: Mastürbasyon sağlığa zararlımıdır?

Mastürbasyonun olumsuz sonuçlarının olduğu yanılgısı geçmişe dayanır. Günümüzde modern bilim, mastürbasyonun olumsuz sonuçlar doğurmadığını doğrulamıştır. Mastürbasyonun sağlık için tamamen zararsız olduğu konusunda tüm tıp dünyası hemfikirdir. Hatta burada tam tersi bir durum söz konusudur- erkekte günlük boşalmalar sperm kalitesini arttırıyor.

Cinsel Terapi: En Sık Görülen Cinsel Problemler

Cinsel isteksizlik, erken boşalma, orgazm olamama, vajinismus ve buna benzeri bir sürü cinsel sorunlar var. Cinsel hayatınızın, danışmanlık veya terapi hizmeti gerektirip gerektirmediği konusunda emin değilseniz, bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.

Cinsel Terapi: Erkekte yaşanan Orgazm Bozukluğu ve Boşalma Sorunu

Erkeklerin en yüksek noktası (boşalma anı) adale sisteminin ritmik sıkıştırması ile başlar. Aynı anda Oksitosin hormonu boşalır ve bununla birlikte tüm vücüda rahatlama ve gevşeme hissi yayılır. Kısa bir süre sonrada Penisten sperm dışarı fışkırtılır. Orgazm duygusunun aslında sperm boşalması ile ilgisi yoktur. Tek bir damla dahi kaybetmeden, tatmin edici bir orgazm yaşamakta mümkündür.

Cinsel Terapi: Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?

Psikoterapik destek almak için araştırma yaptığınızda insan kendisini ucu bucağı görünmez bir ormanın karşısında kalmış gibi hisseder: Çok sayıda psikoterapötik yönelim ve metotlar mevcuttur, bunlara bir de psikiyatrlar, psikologlar, koçlar ve kısmen çoğu kendi kendilerini “Terapist” olarak adlandıran diğerleri eklenmektedir.

Eşcinsel Terapi: Eşcinsel Çocuklu Ailelere Uzman Tavsiyeleri

Eğer oğlunuzun veya kızınızın eşcinsel olduğunu zannediyorsanız; fakat bundan kesin olarak emin değilseniz ve bunu kendisine direkt olarak sormaktan çekiniyorsanız, bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey şudur: Ona, eşcinselliğin sizin için hiç de anormal bir durum olmadığını hissettirin. Örneğin bunu bir konuşma esnasında sözü gey olan bir arkadaşınıza veya lezbiyen vb. olan bir sanatçıya getirerek yapabilirsiniz. Burada önemli olan, eşcinselliğe ilişkin olumlu bir konuşma yapmanızdır. Ona bir insanın cinsel yöneliminin ve yaşam şeklinin, o kişinin karakteriyle bir ilgisi olmadığını ifade edin

Cinsel Terapi: Ereksiyon Bozuklukları (İktidarsızlık / Sertleşme Sorunu)

Bir erkeğin cinsel açıdan yeterince tahrik olmasına rağmen, Penisinin hemen hemen hiç sertleşmemesi durumunda bir Ereksiyon bozukluğu söz konusudur. Günümüz Alman literatüründe, ereksiyon bozukluğu vakalarının yüzde 70’inin psişik (ruhsal,psikolojik) nedenlerden kaynaklandığı söylenmektedir.

Cinsel Terapi: Cinsel Problemlerin Nedenleri

Uzmanlar, belirgin organik sorunlara rağmen, cinsel bozuklukların büyük çoğunluğunun psişik (ruhsal) nedenlerden kaynaklandığı veya en azından psişik bileşenleri olduğu konusunda bugün artık uzlaşmıştır. Ve bu nedenler çok çeşitlidir.

Cinsel Terapi: Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Cinsel şiddete maruz kalınması halinde cinselliği tekrardan zevk ve keyifle yaşamak daima çok zordur. Tekrardan yaralanma ve incitilme korkusu veya sadece önceki yaralanma ve incinmeleri hatırlama korkusu dahi cinsellikten elini ayağını çekmeye, vazgeçmeye veya artık cinselliği imkansız kılıp, cinselliği bir şekilde hayatından çıkarmaya neden olabilmektedir. Yakınlık, ereksiyon ve zevkin en özel anlarında dahi, zihinde kalan bu travma kırıntıları bir arada yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Cinsel Terapi: Cinsel Hayat ve Cinsel Danışmanlık

Bazen sıkıntı, başarısızlık korkusu, iş yükü, yoğunluk ve hayal kırıklıkları arasında dolaşan bir kısır döngü oluşmaya başlar ve problem daha da şiddetlenir ve sonunda eşler veya eşlerden biri bedensel temas ve yakınlık kurmaktan kaçmaya başlar. Bu da tartışma, suçlama, kaçma ve uzaklaşmaya neden olabilir ve hatta ayrılık düşüncelerinin bile ortaya çıkmasına neden olabilir. Cinsel sorunlarının en sık karşılaşılan nedenleri erken çocukluk yaşlarında gelişen bozukluklar, yaşam sürecinde insanı yaralayan tecrübeler, birlikteliklerde yaşanan ilişki problemleri, bedensel problemler veya istek ve arzular ile gerçek imkanlar arasındaki uyumsuzlukların neden olduğu içsel psişik (ruhsal) çatışmalardır.

Eşcinsel Terapi: Eşcinselliğin Nedeni Sorusu

Şu ana kadar henüz ampirik (bilimsel) açıdan kanıtlanmış olmamakla beraber, hep bedensel veya ruhsal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Eşcinsel ve biseksüeller, anne babalarının artık kendilerini sevmediğini, anlamadığını, duygularını idrak edemediklerini, düşünmekte ve hissetmektedir. Aileler, “bu konuda” yardımcı olamamakta ve daha çok bu durum karşısında “sessiz” kalarak, görmezlikten gelmektedir. Bu bir nesil çatışması mıdır? Yoksa bu durum sadece bilgisizlik, anlayışsızlık ve korkudan mı kaynaklanmaktadır?

Cinsel Terapi: Sado Mazoşizm hakkında bilmek istedikleriniz

Sado-Mazoşizm (kısaltılmış şekli: SM, S/M, İngilizce konuşulan ülkelerde kısaca S&M şeklinde de adlandırılır) bir cinsel tercihtir. Burada kudret, acı, aşağılanma veya zincirlenerek boyunduruk altına girme soyut ve kuramsal olarak düzenlenir. SM, önceden belirlenip kararlaştırılan sınırlar dahilinde, yetişkin insanlar arasında ve sadece karşılıklı mutabakat ve anlaşma bulunması şartıyla, belirlenmiş olan kurallara göre yapılır ve kesinlikle insanların kendi arzuları dışında zorla uygulanan suiistimalden farklıdır.

Eşcinsel Terapi: Cinsel Yönelim olarak Eşcinsellik

Temel olarak kendi cinsel yöneliminizi gerçekleştirme tek bir merkezi nokta etrafındandır. Bir başka deyişle yaşadığınız eşcinsel ilişkinin sizde iyi ve olumlu etkiler bırakmış olmasıdır. Burada önemli olan sizin kendi  eşcinselliğinizle yüzleşebilmeniz, bundan dolayı kendinizden utanmamanız ve kendi kendinizden gizlememenizdir…

Cinselterapi: BDSM - Mazoşizm ve Sadizm

BDSM, günümüzde genellikle sadomazoşim veya konuşma dilinde daha çok SM veya Sado-Mazo olarak tanımlanan tipte cinsel ilişki yaşama eğiliminde olan gruplar için, uzmanlık literatüründe kullanılan ortak toplu tanımdır. BDSM: „Bondage & Discipline, Dominance & Submission, Sadism & Masochism“

Cinsel Terapi: Coitus Interruptus (Geri Çekme Yöntemi)

Bu yöntemde en belirgin problem : Boşalma anından hemen önce Penisi "geri çekmek" yüksek bir otokontrol ve kişinin bedenini çok iyi tanımasını gerektiriyor. Cinsel ilişki esnasında bu kontrol çok çabuk kaybediliyor ve yöntem başarısız oluyor. Ayrıca erkeğin kendisini sürekli tutması ve kontrol etmesi cinsellikten alınan zevki azaltabilir.

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellere Uygulanmaya Çalışılan Onarım Terapisi

Bir psikoterapist veya danışman olarak "iyileştirici terapi"/ "onarım terapisi" uygulama ve yöntemlerini savunmak ve bunların propagandasını yapmak, sadece bilimsel olmamakla kalmayıp aynı zamanda etik de değildir.

Eşcinsel Terapi: Anne babanın eşcinsel olma durumu

Anne babası eşcinsel olan çocuklar, hiçte heteroseksüel insanların çocuklarından farklı davranışlar göstermemektedirler. Amerikalı klinik psikologların yaptıkları çalışmalara göre çocuklar için anne babalarının cinsel yönelimlerinden ziyade iyi bir aile ilişkisinin kurulmasının çok daha önemli olduğunu ortaya konmuştur. Virjinya Üniversitesindeki bilim insanları 88 aileden yaşları oniki ve onsekiz arasında değişen gençleri inceleme altına alarak bir araştırma yapmıştır. Bunların yarısı eşcinsel anne babaya sahip ve diğer yarısı ise heteroseksüel anne ve babaları ile birlikte yaşamaktadır.

Cinsel Terapi: Penis Büyüklüğü - Penisim büyük mü yoksa küçük mü?

Cinsel danışmanlıkta en sık görülen konulardan bir tanesi de ''doğa tarafından haksızlığa uğramış'' olmak, doğuştan kısa bir penise sahip olma konusudur. Neredeyse her erkek "Cinsel organım küçük mü?"  ya da "Daha büyük olsaydı partnerim daha çok zevk alır mıydı?" sorusunu kendine sorar.'' Küçük'' olarak değerlendirilen bir penis, çoğu erkek tarafından erken boşalmadan daha büyük bir sorun olarak görülüyor.

Cinsel Terapi: Hamilelik Döneminde Cinsel Yaşam

Hamilelik ve Seks: Gebelikte yaşanan cinsellikte bebek güvendedir; ne hareketler ne temas ne de orgazm bebeğinize zarar verir. Gebelikte yaşanan cinselik esnasında büyük bir ihtimalle rahimde kasılmalar hissedilebilir. Ancak,  bu geçici bir durumdur. Rahimdeki bu kasılmalar doğumu tetiklemez.

Avusturya’da hangi Psikoterapi Metodları kabul ediliyor ve Sağlık Sigortaları tarafından karşılanıyor?

Avusturya Psikoterapi Derneği’nce kabul gören ve uygulanan tedavi sonucu Sağlık Sigortası tarafından karşılanan Psikoterapi metodları:

Avusturya’da Psikoterapi, Psikoterapi Yasası ve Türkiye’de Psikoterapi Enstitüsü Derneği’nin Psikoterapi’nin gelişimi ve oluşumu için önemi

Psikoterapi: Psikoterapist meslek tanımı korunmuş bir Ünvandır, yani herkes bu ünvanı kullanamaz. Özellikle Psikoterapi yasasının varoluşundan itibaren bu ünvana ulaşmanın koşulları yıllara dayanan, çok yoğun bir eğitimdir.

Son Eklenen Makaleler

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Cinsel Terapi: Pedofili (Terapi ve Tedavi)

Cinsel Terapi: Korkulu Rüya - Vajinismus

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir?

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellik ile İlgili Tanımlar

»Tüm Makaleler

Neredeyiz ?

TÜRKİYE:
Alsancak/İZMİR

Telefon: +90 544 544 40 60
E-mail: info@cinselterapi.org

(Bana her gün 09.00-22.00 saatleri arasında cep telefonumdan çekinmeden ulaşabilirsiniz.)

Hakkımda yazılan tavsiyeleri okumak ya da kendiniz tavsiyede bulunmak için tıklayınız: