Cinsel Terapi: Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?

Psikoterapik destek almak için araştırma yaptığınızda insan kendisini ucu bucağı görünmez bir ormanın karşısında kalmış gibi hisseder: Çok sayıda psikoterapötik yönelim ve metotlar mevcuttur, bunlara bir de psikiyatrlar, psikologlar, koçlar ve kısmen çoğu kendi kendilerini “Terapist” olarak adlandıran diğerleri eklenmektedir.

Cinsel Terapi: Nasıl İyi Bir Psikoterapist Bulabilirim?

Ancak kişi en başarılı yardımı almak için kime başvurması gerekir?

İlk görüşmede (‘Öngörüşme’) aşağıda belirtilen konularda açıklama alınız:

  1. Öncellikle, acaba ilgili kişi bir psikoterapist mi yoksa sadece bir psikolog mu ya da bir psikolojik danışman mı veya psikiyatrist mı? Lütfen, şunu unutmayınız: Bir psikoterapist, asla bir psikolog veya psikiyatrist ile karşılaştırılmamalıdır! Psikoterapi eğitiminden mezun olmadığı sürece, bir psikologun ne teorik uzmanlık bilgisi, ne de pratik tecrübesi vardır. Psikoterapi eğitimi, iki ile beş yıl arasında sürmektedir. Almanya’da sadece sosyal hizmet uzmanların, klinik psikologların ve pedagogların bu tip psikoterapi eğitimlerine katılmasına müsaade edilmektedir. Psikoterapist ise, ancak iki ile beş yıl arasındaki psikoterapi eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra olunmaktadır.
  2. Psikoterapi eğitiminden mezun olmuş mu? Eğer cevabı “evet” olursa, bu eğitim kaç saat veya kaç yıl sürmüştür? (Avrupa standartlarında olan bir Psikoterapi eğitimi, en az 1000 saat olmak zorundadır).
  3. Psikoterapistin nasıl çalıştığını ve kendi işinde nelere önem verdiğini anlatmasını isteyin. Verilen açıklamalar sizin için yeterice anlaşılır düzeyde mi ve bunlarının üzerinizde olumlu etki edeceğini düşünüyor musunuz?
  4. Sizin sorularınızı cevaplıyor mu?
    İlk saat özellikle, terapistin uyguladığı yöntem ve çalışma şekline ilişkin sorularının sorulması için çok uygundur. Profesyonel psikoterapi uzmanlarının bu tip sorulara karşı açık ve net olması gerekmektedir. Belki de sizin danışan olarak neden bu tip sorular sorduğunuz ilgisini çekebilir, ancak size açık ve net cevaplar vermek için, çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bu tavrınızdan alındıysa ve sorularınızı tersleyip cevaplamadıysa, o takdirde kendisiyle bir işbirliği ve çalışma yapmamalısınız.
  5. Amaçlara ilişkin ve amaçların başarılma şekli konusunda bir anlaşma yapıldı mı? Bu kapsamda, mümkün mertebe terapinin ne kadar süreceğine ilişkin bir öngörü ve tahmin yapılır.

Karşınızdaki kişinin terapi sürecinde eşit hak ve ayrıcalıklara sahip bir ortak olarak algılayarak, sizin kendi isteklerinizi ve değişiklik hedeflerinizi ciddiye alacağını hissediyor musunuz?

Benim için en iyi psikoterapi yöntemi hangisidir?

Sigmund Freud tarafından psikanaliz yönteminin kurulmasından bu yana yüzlerce “psikoterapatik” yöntem geliştirilmiştir, ancak bunlardan sadece çok azı bugün bilimsel olarak tanınmış ve kabul edilmiştir. Lütfen iki üç günlük haftasonu seminerlerine giderek kendilerini “Terapist” ilan eden kişilere gitmemeye dikkat ediniz. Türkiye’de birçok Psikolog, Psikolojik Danışman, Psikiyatrist ve Sosyal Hizmet Uzmanı iki-üç günlük hafta sonu eğitimlerine, workshoplara ve kongrelere katılmaktadır. Bu hafta sonu eğitimlerin sonunda “Eğitime Katılım Belgelesi” verilmektedir. Bu “Katılım Belgeleri” hiçbir şekilde Psikoterapi Meslek Eğitiminin yerini tutmaz. Türkiye’de Avrupa standartlarında eğitim veren tek bir Psikoterapi Eğitim Merkezi vardır. Kurucusu ve eğitmeni Uzman. Dr. Tahir Özakkaş olan Psikoterapi Enstitüsü’nde toplam 1000 saatlik Bütüncül Psikoterapi eğitimi verilmektedir.

(Abdullah ÖZER M.A./M.Sc.)

Son Eklenen Makaleler

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Cinsel Terapi: Pedofili (Terapi ve Tedavi)

Cinsel Terapi: Korkulu Rüya - Vajinismus

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir?

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellik ile İlgili Tanımlar

»Tüm Makaleler

Neredeyiz ?

TÜRKİYE:
Alsancak/İZMİR

Telefon: +90 544 544 40 60
E-mail: info@cinselterapi.org

(Bana her gün 09.00-22.00 saatleri arasında cep telefonumdan çekinmeden ulaşabilirsiniz.)

Hakkımda yazılan tavsiyeleri okumak ya da kendiniz tavsiyede bulunmak için tıklayınız: