Cinsel Terapi: Mastürbasyon sağlığa zararlımıdır?

Mastürbasyonun olumsuz sonuçlarının olduğu yanılgısı geçmişe dayanır. Günümüzde modern bilim, mastürbasyonun olumsuz sonuçlar doğurmadığını doğrulamıştır. Mastürbasyonun sağlık için tamamen zararsız olduğu konusunda tüm tıp dünyası hemfikirdir. Hatta burada tam tersi bir durum söz konusudur- erkekte günlük boşalmalar sperm kalitesini arttırıyor.

Cinsel Terapi: Mastürbasyon sağlığa zararlımıdır?

Mastürbasyon üüzerine kurulmuş cinsel mitler ve şehir efsaneleri:

Sadece Erkekler Mastürbasyon Yapar Ve Mastürbasyon Sağlığa Zararlıdır - Yanılgı mı Gerçek mi ?

Mastürbasyon Nedir ?

Mastürbasyon denildiğine genelde cinsel organların elle uyarılması sonucunda çoğu zaman orgazm ile sonuçlanan durum anlaşılır. Bu uygulamada farklı cisimler de kullanılabilir. Mastürbasyon , cinsel ilişki ile birlikte en çok yaşanan cinsel aktivitelerdendir. Mastürbasyon yapan partnerin izlenmesi cinsel tahriki arttırdığı için , cinsel ilişki esnasında da tercih edilir.
 

Mastürbasyon hakkında yanlış bilgiler: Mitler! Mitolojik söylemler! Şehir efsaneleri!

1.MİT: Mastürbasyon Hakkında Yanlış Bilinen:

Mastürbasyon sadece gençlikte yapılan bir şeydir ve ileriki yaşlarda asla yapılmaz!

Mastürbasyon hem erkekler hem de kadınlar tarafından gerçekleştirilen bir cinsel aktivitedir. Birçok insanın mastürbasyonun sadece gençler tarafından yapılan bir şey olduğunu düşünmesine rağmen mastürbasyon için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Gençlerin kendi vücutlarını keşfetmek için daha çok mastürbasyon yaptıkları doğrudur, fakat gençlerin oran olarak daha fazla mastürbasyon yaptıkları söylenemez. Araştırmalara göre erkeklerin %90 ı kadınların da% 60-%80i ilk yetişkinlik dönemlerinde mastürbasyon yapıyor. Yetişkinlerin mastürbasyon alışkanlıklarına bakıldığında benzer sonuçlara rastlanır. 60 yaşın üzerinde olan 800 kişide yapılan bir araştırma, bu kişilerden %46 sının hala düzenli olarak mastürbasyon yaptığını gösteriyor. Bir başka araştırmaya göre ise yaşlılar haftada bir ya da birkaç kez mastürbasyon yapıyor.

2. MİT: Mastürbasyon Hakkında Yanlış Bilinen:

Sadece erkekler mastürbasyon yapar! Kadınlar mastürbasyon yapmaz!

Her ne kadar istatistiklere göre erkekler kadınlara oranla daha fazla mastürbasyon yapıyor olsa da, kadınlar bu konu hakkında çok fazla konuşmadıkları için bu sonuçları kesin sonuçlar olarak değerlendirmemek gerekir. Bu farklılık aynı zamanda kadınlar için geçerli olan farklı toplumsal ölçütlerden de kaynaklanır. Türkiye’nin ve Türk insanımızın kültürel kodlarına bakıldığında genç kızların bir çok cinsel kısıtlamalar ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. ("Ayıp, Yasak ve Günah üçgeni") Cinsel tecrübeyi ve cinsel zevki sadece evlendikten sonra yaşanılması gerekir diye içselleştirilmiş şemaları bulunmaktadır. Kadınların cinsellikten zevk almaları gerekmediği ya da buna izinli olmadıkları kanısı, çoğu zaman gençliklerinde mastürbasyon yapmaya cesaretlerinin olmaması ya da vicdan azabından dolayı (Süperego baskısı, Süperego anksiyetesi) hiç mastürbasyon yapmamalarının sebebidir. İyi ki , kimin mastürbasyon yapabileceğini ve kimin yapamayacağını belirleyen biyolojik sınırlar yok, ve bu yüzden vicdan duyguları bu konuda tamamen yersizdir.

Sağlıklı bir cinsel hayat geliştirebilmek için hem genç erkeklerin hem de genç kızların suçluluk duygusu hissetmeden, huzursuzluk duygusu yaşamadan mastürbasyon yapabilmeleri gereklidir. Mastürbasyon hem erkekler hem de kadınlar için çok doğal, sağlıklı ve de zevk veren bir cinsel aktivitedir.

3. MİT: Mastürbasyon Hakkında Yanlış Bilinen:

Mastürbasyon sağlığa zararlıdır!

Mastürbasyonun olumsuz sonuçlarının olduğu yanılgısı geçmişe dayanır. Günümüzde modern bilim, mastürbasyonun olumsuz sonuçlar doğurmadığını doğrulamıştır. Mastürbasyonun sağlık için tamamen zararsız olduğu konusunda tüm tıp dünyası hemfikirdir. Hatta burada tam tersi bir durum söz konusudur- erkekte günlük boşalmalar sperm kalitesini arttırıyor.

Mastürbasyon sağlığa zararlı değildir. Erkeklerin düzenli mastürbasyon yapması prostat kanserini önleyebiliyor. Mastürbasyon ancak halka açık yerlerde veya zoraki bir şekilde yapıldığında, bağımlılık haline geldiğinde bir hastalık ya da sağlıksız bir durum olarak değerlendirilebilir. 

4. MİT: Mastürbasyon Hakkında Yanlış Bilinen:

Evliyken ya da ilişkideyken mastürbasyon yapılmaz! 

Günümüzde halen bir çok kişi ilişkisi olan insanların cinsel ilişki yaşabilecekleri ya da cinsel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir partnerleri olduğu için mastürbasyon yapmadıklarını düşünüyor. Maalesef bunu onaylayamıyoruz, çünkü araştırmalar bunun tam aksini gösteriyor. Amerika'da Kinsey Enstitüsü, Playboy ve Redbook gibi magizinler sürekli bir ilişkisi olan kişilerden %50'sinin mastürbasyon yaptıklarını ortaya koymuştur.

Mastürbasyon bir ilişkide tamamen normal bir şey olup, kişiye kendi bedenini tanıma ve haz aldığı şeyleri keşfetme gibi olanaklar sunduğu için de, daha iyi bir cinsel hayatın yaşanmasına yardımcı olur.

(Abdullah ÖZER M.A./M.Sc.)

Son Eklenen Makaleler

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Cinsel Terapi: Pedofili (Terapi ve Tedavi)

Cinsel Terapi: Korkulu Rüya - Vajinismus

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir?

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellik ile İlgili Tanımlar

»Tüm Makaleler

Neredeyiz ?

TÜRKİYE:
Alsancak/İZMİR

Telefon: +90 544 544 40 60
E-mail: info@cinselterapi.org

(Bana her gün 09.00-22.00 saatleri arasında cep telefonumdan çekinmeden ulaşabilirsiniz.)

Hakkımda yazılan tavsiyeleri okumak ya da kendiniz tavsiyede bulunmak için tıklayınız: