Cinsel Terapi: Cinsel Hayat ve Cinsel Danışmanlık

Bazen sıkıntı, başarısızlık korkusu, iş yükü, yoğunluk ve hayal kırıklıkları arasında dolaşan bir kısır döngü oluşmaya başlar ve problem daha da şiddetlenir ve sonunda eşler veya eşlerden biri bedensel temas ve yakınlık kurmaktan kaçmaya başlar. Bu da tartışma, suçlama, kaçma ve uzaklaşmaya neden olabilir ve hatta ayrılık düşüncelerinin bile ortaya çıkmasına neden olabilir. Cinsel sorunlarının en sık karşılaşılan nedenleri erken çocukluk yaşlarında gelişen bozukluklar, yaşam sürecinde insanı yaralayan tecrübeler, birlikteliklerde yaşanan ilişki problemleri, bedensel problemler veya istek ve arzular ile gerçek imkanlar arasındaki uyumsuzlukların neden olduğu içsel psişik (ruhsal) çatışmalardır.

Cinsel Terapi: Cinsel Hayat ve Cinsel Danışmanlık

Bazen sıkıntı, başarısızlık korkusu, iş yükü, yoğunluk ve hayal kırıklıkları arasında dolaşan bir kısır döngü oluşmaya başlar ve problem daha da şiddetlenir ve sonunda eşler veya eşlerden biri bedensel temas ve yakınlık kurmaktan kaçmaya başlar. Bu da tartışma, suçlama, kaçma ve uzaklaşmaya neden olabilir ve hatta ayrılık düşüncelerinin bile ortaya çıkmasına neden olabilir.

Cinsel sorunlarının en sık karşılaşılan nedenleri erken çocukluk yaşlarında gelişen bozukluklar, yaşam sürecinde insanı yaralayan tecrübeler, birlikteliklerde yaşanan ilişki problemleri, bedensel problemler veya istek ve arzular ile gerçek imkanlar arasındaki uyumsuzlukların neden olduğu içsel psişik (ruhsal) çatışmalardır. Gerçekte çok az sayıda insan kendi cinsel yaşantısından memnundur ve cinsel yaşantısından memnun olmayan ve hayal kırıklığına uğrayan insanların sayısı ise her geçen gün artmaktadır. Uzun süre seks yapmayan veya kısıtlı seks yaşantısı olan insanlar, yaşam kalitesini daha az hissederler, ayrıca kendi cinsel yaşamından hoşnut olmama durumu, genellikle depresyona veya diğer psişik rahatsızlıklara yol açar. Bu durumlara maruz kalan kişilerde sonuç, çoğunlukla cinsel problemlerine yönelik uzman desteği alıp almamalarına bağlıdır. Bu problemlerin ne yazık ki hala daha “utanç verici” hissedilmesi nedeniyle, uzman desteği alınması nispeten az karşılaşılan bir durumdur: Bu tip sorunları olan kişilerin büyük çoğunluğu kalıcı bir değişiklik yapmadan, yıllarca bu sorunlara katlanmaya devam etmektedir. Ancak profesyonel cinsel terapistlerden cinsel danışmanlık ya da cinsel terapi hizmeti almayı tercih edenler sorunlarıyle ilgili detaylı bir açıklama alabilmektedir ve cinsel hayatlarını sorunsuz bir şekilde idame edirebilmektedir. Bazen hiç eğitim almamış ya da yetersiz eğitim almış cinsel terapistlerle karşılaşılabilmekte, bu durumda genellikle terapi çok kısa sürmekte ve terapi sonrasında, başarı sağlanamamaktadır, çünkü sorunun altında yatan gerçek nedenler hala büyük ölçüde olduğu gibi durmaktadır. Bu durum genel olarak, sadece tek bir seans neticesinde hemen çabucak birkaç “Tavsiye” verilmesi veya birkaç etkili fakat aldatıcı “Görev” verilmesi veya (genellikle tıp doktorlarında görüldüğü üzere) hemen birkaç ilaç veya farklı maddenin reçeteye yazılması şeklinde görülmektedir.

Cinsel Danışmanlık ve Cinsel Terapi’de ilk görüşmede önem verilen hususlar: (Çok Kısa Özetle!)

Cinsel geçmiş (kendi kişisel cinsel gelişiminin geçmişi ve tecrübeleri)

Aile geçmişi (Anne babayla ve kardeşlerle ilişki, ebeveynlerle ve örnek alınan kişilerle ilişki, değerler ve kurallar, korku ve suçla başa çıkma, iz bırakan yaşam tecrübeleri)

Güncel ilişkilere ilişkin sorular (Tanışma, sonraki gelişimi ve mevcut durum)

Güncel cinsel yaşama ilişkin sorular (Cinsel istek, tahrik, temas ve orgazm)

Cinsel terapi ve Cinsel danışmanlık

Yatakta zevk yerine artan bir şekilde hayal kırıklıklarına uğrandığında cinselliğe karşı ilgisizlik çok normaldir. Burada cinsel danışmanlık ya da cinsel terapi hizmeti bu sorunun temellerine ulaşılmasına ve bunların mümkün mertebe giderilmesine yardımcı olacaktır. Olağan yaşam akışı içerisinde cinsel problemlerin yaşanması asla sıra dışı bir durum değildir: İstatistik değerlendirmeler her insanın yaşamı boyunca en az 1 defa cinsel açıdan zorluk yaşadığını göstermektedir! Ancak problemin “kendiliğinden” kaybolması için yıllarca veya yaşam boyunca beklemek zorunda kalmak yerine birkaç hafta süreyle bu durum üzerine yoğunlaşmanız, bir başka deyişle gerekirse cinsel danışman veya cinsel terapistlerden destek almanız tavsiye olunur.

(Abdullah ÖZER M.A./M.Sc.)

Son Eklenen Makaleler

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Cinsel Terapi: Pedofili (Terapi ve Tedavi)

Cinsel Terapi: Korkulu Rüya - Vajinismus

Cinsel Terapi: Cinsel Terapi Nedir? Ne değildir?

Eşcinsel Terapi: Eşcinsellik ile İlgili Tanımlar

»Tüm Makaleler

Neredeyiz ?

TÜRKİYE:
Alsancak/İZMİR

Telefon: +90 544 544 40 60
E-mail: info@cinselterapi.org

(Bana her gün 09.00-22.00 saatleri arasında cep telefonumdan çekinmeden ulaşabilirsiniz.)

Hakkımda yazılan tavsiyeleri okumak ya da kendiniz tavsiyede bulunmak için tıklayınız: